מידע לחולה

מטרת בדיקת ההדמיה המגנטית התפקודית (fMRI) היא לזהות היכן במוח מתקיימת הפעילות האחראית על תפקודים שונים ולהעריך את תקינותם. לדוגמה, כדי לזהות את האזורים האחראים על תנועה במוח נבקש מהנבדק להזיז את ידיו ורגליו.

בדיקת ההדמיה התפקודית מתבצעת במכשיר ה-MRI, המבוסס על הדמיה מגנטית ואינו כולל חשיפה לקרינה מייננת. בניגוד לבדיקות MRI רגילות שבוחנות את מבנה המוח, בדיקת ה-fMRI בוחנת את תפקודו ומחפשת אזורים שמעורבים בפעילות מסוימת. הבדיקה אינה מכאיבה ואינה כוללת הזרקת חומר ניגוד. תיתכן אי-נוחות בשל השכיבה הממושכת והקולות החזקים שמשמיע המגנט.

אין בדיקת fMRI אחת סטנדרטית, ויש להתאים את הבדיקה לכל נבדק ונבדק. את הבדיקה יש לתכנן לפי התפקודים שיש לזהות או האזור שיש לנתח. על כן, לרוב לפני הבדיקה צריך לקבוע תור למרפאת fMRI דרך המרפאה הנוירולוגית – זאת כדי שנוכל להתאים את הבדיקה לצרכים הרפואיים וליכולות שלך. הפגישה המקדימה חשובה במיוחד עבור אוכלוסיות מיוחדות כגון ילדים שעבורם יש להתאים את הבדיקה ליכולות של הילד. קיימות גרסאות של הבדיקה גם בשפות שונות, ויש לידע אותנו אם רצוי לקיים את הבדיקה בשפה שאינה עברית. בדיקת ה-fMRI מבוצעת בכל גיל בתנאי שהנבדק יכול לשתף פעולה ולשכב מבלי לזוז במשך כשעה.

הצלחת בדיקה זו תלויה בשיתוף הפעולה שלך. במהלך החלק התפקודי של הבדיקה תתבקש לבצע משימות שונות שנועדו להפעיל תפקודים מוחיים שונים. לדוגמה, כדי לזהות את האזורים האחראים על תנועה נבקש ממך להזיז את הידיים והרגליים, כדי לזהות את האזורים הקשורים בראיה נציג לך תמונות וגירויים ראייתיים נוספים, וכדי להפעיל את המערכת שקשורה בעיבוד ויצירת שפה נבקש ממך לחשוב על מילים ומשפטים. לפני הכניסה ל-MRI נסביר לך את המשימות השונות שתתבקש לבצע וחשוב מאד שתשתדל לבצע אותם בדיוק כפי שהוסבר.

הבדיקה אורכת בין 40 דקות לשעה וחצי לפי הצורך. מלבד הבדיקות התפקודיות נבצע גם בדיקות מבניות. לאורך כל הבדיקה מתקיים קשר עין ונקפיד לשוחח איתך ולהזכיר לך מה צפוי בבדיקה הבאה.

בדומה לבדיקות MRI אחרות, חשוב מאד להימנע מתזוזות לאורך כל הבדיקה. תזוזות פוגמות בתוצאות וביכולת שלנו להסיק מסקנות אמינות.

חשוב להגיע לבדיקה עירניים ומוכנים לשהות הממושכת בתוך ה-MRI. אם ברשותכם עדשות מגע – הביאו אותן איתכם לבדיקה. יש להביא התחייבות מקופת החולים (קוד בדיקה LO554) או לשלם במזומן.

עיבוד התוצאות הוא מורכב ולוקח כמה ימים. לאחר סיום העיבוד נעביר את התוצאות לרופא המטפל. במקרה הצורך נשמח להיפגש איתכם כדי להסביר את התוצאות ולשוחח על משמעותן.